вторник, 22 февруари 2011 г.

Конкурс за Доброволческа инициатива 2011


Фондация Лале и Национален Алианс за Работа с Доброволци обявяват конкурс за най-добри доброволчески инициативи в България през 2011 година – Европейска година на Доброволчеството.
Кой може да участва?
В конкурса са поканени да участват всички, които през настоящата 2011 година реализират доброволческа инициатива, насочена към подобряване на условията на живот и възможностите на хората в България, без значение на място и време на реализация на инициативата, цел и начин на организация, източници на финансиране, брой и възраст на доброволците.
Критерии за оценка
Представените инициативи ще бъдат оценени по резултатите, значението за хората в общността, какви и колко хора са участвали, значението на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците, финансова ефективност.
Жури и награди
Най-добрите инициативи ще бъдат излъчени от жури в състав Огнян Златев, член на УС на Българска Национална Телевизия; Иван Станчов, основател и председател на УС на Фондация Карин дом и други.
Най-добрите инициативи ще бъдат отличени с почетна грамота и материална награда под формата на инвестиция в развитието на доброволците.
Как може да се включите?
Инициативи могат да бъдат номинирани от организации и лица. Формуляри за представяне на номинации се приемат до 31 октомври 2011 на info@tulipfoundation.net или по обикновена поща на адрес: Фондация Лале, ул. Река Осъм 1, an. 2, София 1124.

Пълният списък на номинираните инициативи ще бъде представен в Интернет страниците на Фондация Лале и Националния алианс за работа с доброволци. Наградите ще бъдат връчени на публична церемония през декември 2011 година.

Източник: Фондация Лале

сряда, 16 февруари 2011 г.

ЕВРОПЕЙСКА МЛАДЕЖКА ФОНДАЦИЯ – ГРАНТОВЕ ЗА МЕЖДУНАРОДНИ МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ

Подаване на проекти в областите:
А. Международни младежки срещи за младежки лидери (категория А) - в това число семинари, конференции, работни семинари, лагери и фестивали. В ЕМФ ще покрива две трети от общите разходи.
Б. Младежки дейности, различни от срещи (категория Б) - с изключение на срещи, вида на младежки дейности, допустими за финансова помощ ЕМФ са проучвания, изследвания и проекти, производството на информация и документация по въпросите на младежта.
Краен срок: 01 април 2011 г.
Повече информация: тук

МЕДИЙНИ НАГРАДИ „МИГРАНТИТЕ В СВЕТЛИНАТА НА ПРОЖЕКТОРИТЕ”

Поканата е отворена за студенти в университет или колеж в ЕС (на възраст 18-28).
Награди: 1-ва: 1000 евро; втора: 500 евро; трета: 200 евро.
Международната организация по миграция, в сътрудничество с Европейската комисия, е домакин на конкурс за студенти за статии и документални филми в областта на миграцията и интеграцията на мигранти.
Материалите и документалните филми трябва да се занимават с въпросите на интеграцията в Унгария, Чехия, Латвия, Литва, Румъния и Словакия.
Изисквания:
- конкурсните материали трябва да бъдат на английски език (в документалния филм субтитри на английски език са приемливи);
- конкурсните материали трябва да са създадени през 2010 г. или до крайния срок на подаване;
- темата трябва да творчески да разглежда въпроси, свързани с имигрантите, интегриране и / или културното разнообразие в Унгария, Чехия, Латвия, Литва, Румъния и Словакия;
- текстовете следва да са между 1500 и 3000 думи;
- документалните филми трябва да бъдат 5-10 минути, включително началните и крайните надписи.
Краен срок за кандидатстване: 04 април 2011 г.
Източник: „Мигрантите в светлината на прожекторите”

НАГРАДИ И ГРАНТОВЕ ЗА МЛАДЕЖИ

Германската фондация Heinz-Schwarzkopf-Foundation Young Europe, базирана в Берлин и Хамбург, ежегодно връчва награда за „Млад европеец на годината”. Конкурсът е организиран съвместно с Европейския младежки парламент, който предоставя различни възможности за практическо обучение на младежи на възраст между 16 и 22 години.
За европеец на годината могат да бъдат номинирани млади хора на възраст между 18 и 28 години, които са допринесли с дейността си за интеграцията и по-доброто общуване на европейско равнище. Наградата е в размер на 5 хил. евро, които се дават за шестмесечен стаж в екипа на член на Европарламента, или в друга институция на ЕС. Възможно е спечелилият да използва средствата и за проект в областта на евроинтеграцията. Крайният срок за изпращане на кандидатурата е 30 септември.
Освен наградата „Млад европеец на годината”, фондацията предоставя и между 20 и 30 стипендии годишно. Грантовете са по 550 евро, с които млади хора могат да пътуват в друга европейска страна, където да се запознаят с различни социални и политически проблеми. Изискването е след края на престоя наградените със стипендията да напишат есе, посветено на опита от пътуването. В края на всяка година се организира и конкурс за най-добър пътепис. Желаещите да се възползват от грантовете могат да избират между два крайни срока годишно - 1 март и 1 септември.
Друга възможност, която фондацията предлага на младежи от Европа и Турция, е безплатно едномесечно пътуване в 30 европейски страни. На одобрените, на възраст между 17 и 25 години, ще бъде предоставена картата за влак InterRail-Global Passes, която по принцип струва 399 евро и дава възможност за свободно пътуване в рамките на един месец.
Краен срок: 01 март и 01 септември 2011 г.
Източник: Информационен бюлетин на ФРМС, 16/02/2011
Повече информация: тук

КОНКУРС ЗА НАЙ-ДОБЪР ПРОЕКТ, РЕАЛИЗИРАН С ЕВРОСРЕДСТВА ОТ 2007 Г. ДОСЕГА

Предлагайте свои и проекти на други, които са променили нещо във всекидневието около вас.
Можете да изпращате идеите си до 15 април 2011 г. на e-mail: eufunds-public@government.bg.
Всички предложения се публикуват в рубриката "Добри практики" на портала www.eufunds.bg, а вестник "24 часа" ще представи някои от най-интересните идеи.
Най-добрият проект ще получи награда от „24 часа" за Деня на Европа - 9 май 2011 г.!
Краен срок: 01 април 2011 г.
Източник: Структурни фондове

вторник, 1 февруари 2011 г.

Аз бях евродепутат за един ден Национален конкурс за младежи, участвали в програмата "Евроскола" и в посетителски групи в Европейския парламент

Информационното бюро на ЕП организира Национален конкурс за младежи, участвали в програмата "Евроскола" и в посетителски групи в Европейския парламент. Конкурсът се провежда в две категории - за есе и за фоторазказ. Очакваме да ни изпратите с думи или фотоси разказа си за деня, в който бяхте евродепутат.
По няколко дни всеки месец, Европейският парламент е завзет от тийнейджъри. В тези дни "евродепутатите" нямат и 18 години, не носят консервативни костюми, по-шумни са от обикновено, закачат се и се смеят на различни езици и не изпускат фотоапаратите от ръцете си.
Това са дните, в които не заседава "обикновеният" Европейски парламент, а сградата му е превзета от неговата Евроскола - прекрасната програма, чрез която по 500 ученици от цяла Европа се събират на симулирана сесия и разиграват заседания на комисии, дебати в пленарна зала, приемат резолюции и се сблъскват директно с многообразието от езици, теми и интереси, които съставят стария континент.


Тридесет български училища и над 1000 български младежи са участвали в програмата "Евроскола" досега от 2006 г. насам. Тази програма се администрира със съдействието на Информационното бюро на ЕП за България. Много други са посетили Европейския парламент по линия на постителските групи, органзирани от членове на ЕП и неговия секретариат.

Условия за кандидатстване и класиране за Евроскола
Много от тях споделят, че пътуването до Страсбург и необикновеният европейски урок на този ден са променили завинаги живота им, укрепили вярата им, че са граждани на ЕС и са подсилили мечтите им.
Информационното бюро на ЕП иска да чуе историите на всяко пътуване, уроците, извлечени от него, да научи за приятелствата, които са се зародили, както и за предизвикателствата и проблемите, които е трябвало да преодолеете в тази първа среща с Европа. Ние бихме искали да ни пратите с думи или фотоси разказа си за деня, в който бяхте евродепутат.
Най-хубавите истории и есета /до 50 реда, 3000 знака/ или фоторазкази /от 1 до 5 снимки/ ще бъдат публикувани на нашия сайт. Между тях ще бъдат избрани победители, които най-завладяващо са използвали образите и думите за да предадат впечатленията и мечтите си от този ден.
За победителите в двете категории /есе и фоторазказ/ ще има специална награда: лична среща "на високо равнище", която ще завърши с индивидуален обяд с български член на ЕП, организиран от Информационното бюро на ЕП.

Регламент за участие в конкурса "Аз бях евродепутат за един ден":
1. Могат да се кандидатират младежи до 30 години, които са участвали в програмата Евроскола или са били посетители в ЕП по друга линия, включително и чрез посетителските групи, организирани от членовете на ЕП
2. Eсетата трябва да са на български език, с обем до 50 реда, 3000 знака.
3. Снимките да са в дигитален формат JPEG, като всяка от тях е придружена от кратък текст (до 5 реда, 300 знака), с описание какво показва и датата, на която е направена. Снимките може да са обработени, примерно за яркост и контраст или да са прекадрирани, но не следва да бъдат фотоколажи нито да съдържат допълнително внесени вътре в тях надписи или графики. Не се допуска авторите им да са професионални фотографи.
4. Едно и също лице може да участва в двете категории, есе и фотораказ.
5. Есетата и снимките изпращайте по електронна поща, на адрес epsofia@europarl.europa.eu, с тема "Конкурс - Аз бях евродепутат за 1 ден".
6. Всеки участник в конкурса следва да посочи следните данни за себе си: трите имена; възраст; местоживеене (само името на населеното място, не е нужен точен адрес); кога и по какъв повод е посетил Европейския парламент; адрес на електронна поща, на който да бъде известен, ако бъде избран за победител. По желание можете да се посочи и телефон за връзка. Предоставените лични данни ще служат само за целите на конкурса, ще се съхраняват съгласно българското законодателство и няма да бъдат предоставяни на трети страни.
7. Кандидатствайки за наградата, участниците в конкурса декларират, че са автори на есето или снимките, които изпращат. Те предоставят на Информационното бюро на Европейския парламент в България правото да публикува техните творби на неговата страница в интернет и да ги използва за популяризиране на конкурса.
8. Конкурсът ще се проведе в рамките на 2011 година. Творбите ще бъдат оценявани от жури, съставено от служители на Информационното бюро на ЕП и един или повече членове на Европейския парламент. Победителите ще бъдат обявени в края на 2011 година или в началото на 2012 г.
9. Кандидатствайки за наградата, участниците декларират, че са се запознали с горните правила и ги приемат.

Източник и повече информация:
Информационно бюро на Европейския парламент за България